Muutunud turuolukord annab ootamatult palju võimalusi nii kinnisvara ostjatele kui ka müüjatele.

Viimasel ajal on palju räägitud vaiksest ajast kinnisvaraturul. Solid House OÜ hinnangul ei ole rahunenud turg tingitud mitte hindade langust ootavatest ostjatest, vaid üldisest ebakindlusest.

Olukord turul on lühikese aja jooksul muutunud nii kiiresti ja suurel määral, et koduostjate ebakindlus on mõistetav, ütleb Solid House Oü asutaja Leena Tuijula.

Ostjad soovivad nüüd veelgi põhjalikumalt läbi mõelda, millised lahendused oleks kõige mõttekamad nende enda elamiskulude osas ning kinnisvara väärtuse säilimise seisukohalt. Oma kodu on enamiku eestlaste jaoks endiselt kõige olulisem investeering.

Korterid ja majad lähevad aga müügiks nii praeguses olukorras kui ka tulevikus. Perede suurus ja eluolu muutuvad jätkuvalt, inimesed kolivad töö, õpingute jms tõttu uude kohta ning soovivad ka muudel põhjustel kodust loobuda või kodu vahetada, räägib Tuijula.

Üürikorterites elavate inimeste soov oma kodu omada on kasvanud, võrreldes aastataguse ajaga.

Erinevalt üürimisest kogub kodu omamine ka varandust, ütleb Tuijula.

 

Suurim intressimäärade tõus on juba toimunud.
 

Päris väha on avalikult arutletud ka selle üle, kuidas muutunud turusituatsioon on paljude jaoks ka suurepärane võimalus.

Suurim intressitõus on prognooside kohaselt selja taga ning dramaatilist tõusu silmapiiril pole.

Mitmete finantssektori professionaalide hinnangul jääb eluasemelaenu intressimäär kolme protsendi kanti, mis tähendab, et prognooside kohaselt jääb intressimäär üsna mõõdukaks, ütleb Tuijula.

Intressid pole kunagi tulnud 0 tasemele, et jääda, kuid intresside tõus oli ootuspärane.

Energia hind stabiliseerub kindlasti teatud tasemeni, kuid selleks võib kuluda aasta-kaks, kui mitte rohkem. Kas see on midagi, mida tasub ootama jääda? Või kas tasuks mõelda võimalusele teha oma uuele kodule energiatõhusust parandav remont ning tõsta sellega ka oma kinnisvara väärtust?

 

 

Võidud ja kaotused korteri vahetusel
 

Eluasemete hinnalangus ei tundu olevat nii märkimisväärne, kui seda sügise alguses ennustati. Sugugi mitte kõigi korterite hinnad ei lange.

Viimasel paaril aastal on kinnisvara hinnad tõusnud ülekuumenenud turul elupindadel rohkem, kuid nüüd ennustatakse nendele langust.

Eriti heas olukorras on need, kes praegu korterit vahetavad. Kui kaotad mõne protsendi oma müügiobjekti väärtuse langusest, võidad selle ostes tagasi. Üldine olukord ei muutu, ütleb Tuijula.

Need, kes vahetavad odavama korteri kallima vastu, võivad isegi võita, sest hinnalisemate korterite võimalik hinnalangus eurodes on suurem.

 

Rohkem kinnisvara saadaval
 

Kui koduvahetus on nüüd aktuaalne, siis on ostjal taas rohkem valikut. Valik turul on suurem ja mitmekesisem kui paaril eelneval aastal.

Peale kuumenenud turu rahunemist on ka ostjal varasemast rohkem aega pakkumise tegemiseks ning kinnisvaraga tutvumiseks ja selle kohta uurimiseks.

Tuijula ​​soovitab seoses muutunud majandusolukorraga üle vaadata enda soovid ja otsingukriteeriumid ning kasutada oma üldise olukorra hindamisel professionaalide abi.

Kui Teie enda arvutused on varem jõudnud kindla hinnaga kinnisvara ostuni ning nüüd intressimäärade ja energiahinna tõustes ületavad kulutused Teie varasemat eelarvet, tuleb muuta korteri taotlemise kriteeriume. Kinnisvaraspetsialistid aitavad siin hea meelega.

   

Tagasi