Millest koosneb elamu hind?

Lisaks sihtnumbrile, suurusele, vanusele ja üldisele seisukorrale koosneb korteri hind ka paljudest muudest teguritest, millele te ei pruugi esialgu mõelda. Siin on mõned tegurid, mis mõjutavad korteri väärtust:

Korrus

Liftiga kortermajas, mida kõrgemal korter asub, seda kallimad on ruutmeetrid. Ilma liftita on see vastupidi. Südalinnas asuvaid maapealseid kortereid peetakse ebaturvalisteks, mistõttu on nende ruutmeetrihinnad sageli kõige madalamad. Ridaelamute puhul on ihaldusväärsem ühetasapinnaline lahendus, mistõttu on nende hinnad kõrgemad.

Asukoht majas

Tihti otsitakse nurga- või läbimaja kortereid, sest siis on vaated kahte erinevasse ilmakaarde ning valgus täidab korteri paremini. Kui korteri seinad, lagi või põrand piiritlevad midagi muud kui naaberkorterit, on see enamasti plussiks ning sageli tõstab korteri väärtust. Asukoht mürarikka tänava ääres või vaikse sisehoovi pool mõjutab suuresti korteri ihaldusväärsust. Ridaelamutes on sageli kõige väärtuslikum tänavast kaugeim otsakorter.

Kortermaja ruumid ja valdused  

Kui kortermajal on üürikorterid või omab nt garaaže ja ladusid ning saab seeläbi üüritulu, tõstab see tänu madalamale ühistutasule kõigi korterite väärtust.

Kortermaja remondid  

Korteri hinda langetavad ebakindlustegurid on elamuühistu eesseisvad renoveerimistööd, mille kulud pole veel teada. Paljud ostjad ei lähe vaatamagi näiteks renoveerimisele mineva maja kortereid, kui otsust renoveerimise alustamise või kulude kohta pole veel teada. Kui need on teada, väheneb müügibarjäär ja ostjal on lihtsam ostuotsust teha.

Maja teiste korterite realiseerunud hinnad

Kui ühistus on näiteks müüdud renoveeritud kortereid tavapärasest kõrgemate ruutmeetrihindadega, tõstab see kogu ühistu keskmist ruutmeetri hinda ning võib tõsta ka teiste korterite väärtust. Kahjuks juhtub see ka vastupidi.

Müüdava elamu puhtus ja välimus

Kui elamu on hoolikalt müügiks ette valmistatud, puhastatud, atraktiivselt sisustatud ja väikesed defektid parandatud, läheb korter peaaegu alati kiiremini müügiks, mis tähendab ka paremat müügihinda.

Individuaalsed lahendused

Personaalsed värvi- ja mööblilahendused mõjutavad korteri väärtust mõlemas suunas. Kui stiil tabab õigele sihtgrupile sobivat nuppu, saab korteri eest küsida rohkem kui samalaadsete eest. Enamasti aga peavoolust kõrvale kalduvad sisustuslahendused pigem vähendavad ostjate arvu ja seega võib korteri hind langeda.

Elamu suurus

Mitte ruudud ei otsusta, vaid planeeringu funktsionaalsus. Eramutes on magamistubade arv väga määrav. Kui magamistube on ainult kaks, võib see suurepärase eramu hinda kõvasti vähendada. Kinnisvara seisukord mõjutab teistest enam just väga suurte korterite või eramute hinda. Renoveerimiskulud on siis suured ja raskemini hinnatavad, see kajastub ka hinnas.

Piirkonna hinnatase ja seisukord

Seisukorra tähendus võib olla erinev sõltuvalt objektist ja piirkonnast. Odavamas piirkonnas asuv heas seisukorras korter võiks olla renoveerimist vajav, kui see asuks kallis piirkonnas.

Esmamulje ja õuealad

Esmamulje tekib elamurajooni sisenedes. On ütlematagi selge, et puhas ja hästi hooldatud õueala, trepikoda ja esik määravad esmalt korteri väärtuse.

Õige või vale ala?

Elamurajoonidel on oma ostjaskond. Kui otsite näiteks vana korterit idüllilises puitmajade piirkonnas, ei soovi te osta sinna uut eramaja ega korterit uude puitmajja. Või kui otsite väärtuslikku mereäärset kinnistut "kuldhamba rannikul", siis ei taha te ka sinna tagasihoidlikumat kinnistut osta. Kui lastega pere otsib perele uut, lihtsasti hooldatavat ühepereelamut populaarses väikeelamutega piirkonnas, kus on kõik teenused lastega perele, ei taheta osta suurt kivimaja või samas piirkonnas asuvat väikest ridaelamut. Kui piirkonnast leitakse selline objekt, on selle väärtus madalam ainult seetõttu, et see asub "vales" piirkonnas. Piirkond võib olla kõrgelt hinnatud, kuid kui objekt piirkonna elanikele ei sobi, võib väärtus radikaalselt muutuda võrreldes sarnaste objektidega, mis asuvad "õiges" piirkonnas.

Lisaks ülaltoodule on hinda mõjutavaid tegureid veel palju. Kõige usaldusväärsema hinnangu Teie elamu hinnale annab asjatundlik kinnisvaramaakler kohapeal. Tasuta hinnakonsultatsiooni saate broneerida siin.

Lugege lisateavet selle kohta, mida meie tasuta hinnakonsultatsioon sisaldab.